Втомлюються очі при тривалій роботі за комп'ютером?
Комп'ютерний зоровий синдром
Якщо Ви регулярно користуєтеся комп'ютером, можливо, Ви страждаєте від Комп'ютерного Зорового Синдрому (КЗС). Чи варто панікувати? Звичайно ж – ні. КЗС відноситься до комплексу зорових проблем, пов'язаних з використанням комп'ютера, і зустрічається приблизно у 75% користувачів. У будь-якому випадку, Вам варто зробити деякі кроки, щоб уникнути появи несприятливих симптомів. Таких, як почервоніння очей, відчуття сухості і піску в очах, утруднення фокусування зображення на близькій відстані, зниження комфортності контактних лінз, різь. Зараз комп'ютерний зоровий синдром стає найбільш частою причиною незадоволеності, як контактними лінзами, так і окулярами, а також постійного зорового дискомфорту.
Коли Ви працюєте за комп'ютером, Ви моргаєте в кілька разів рідше. Це може бути причиною посилюється в процесі роботи сухості очей, що особливо може турбувати людей, які користуються контактними лінзами. Якщо при більш частого моргання Вам стає легше, і Ви починаєте бачити більш чітко, то, можливо, у Вас так званий комп'ютерний зоровий синдром.
Тривала робота на близькій відстані в поєднанні з неправильним висвітленням і випромінюванням монітора може бути причиною розвитку так званого спазму акомодації, коли без об'єктивного погіршення зору, ви починаєте гірше бачити вдалину.
Що може полегшити симптоми комп'ютерного зорового синдрому в процесі роботи? Давайте розглянемо кілька запитань, які допоможуть вам організувати свою роботу так, щоб це завдавало найменший шкоду зору:
Рекомендації по освітленості робочого місця
Яскравий джерело світла, що потрапляє в поле Вашого зору, негативно позначається і підвищує зорове стомлення.
Ваше робоче місце повинне бути оснащене лампою на штативі, щоб була можливість відрегулювати освітлення в залежності від того, як Ви працюєте: на якій відстані сидите, який Ваш зріст, які ще джерела світла є в приміщенні. Лампу бажано використовувати звичайну, не денного світла, так як від останньої може підвищуватися стомлення. Лампа повинна бути досить яскрава, повністю висвітлювати текст, з яким Ви працюєте.
Відображення і відблиски від екрана
Відображення монітора знижують контрастність зображення, є додатковими дратівливими об'єктами.
Характеристики Вашого монітора.
Характеристики і якість використовуваного монітора можуть значно впливати на виникнення і розвиток комп'ютерного зорово синдрому. Звичайно, більш дорогі моделі забезпечують кращий захист. Перерахуємо деякі, найбільш важливі характеристики моніторів, відповідальні за виникнення комп'ютерного зорового синдрому.
Безумовно, плоскі монітори мають переваги перед звичайними. Вони дають більшу контрастність і не блимають.
Оптимальна чіткість і контрастність зображення досягається при використанні чорних символів на білому тлі. Інші кольори теж можуть бути оптимальними, але важливо, щоб був значний контраст між знаками і фоном. Темного кольору для фону краще уникати, фон повинен бути світлим. Відрегулюйте контрастність так, щоб досягти максимальної чіткості зображення.
Розмір тексту, який Ви використовуєте при роботі, повинен бути в три рази більше того мінімального розміру, який Ви можете розрізнити. Природно потрібно перевіряти це на тій відстані до монітора, на якому Ви зазвичай працюєте.
Частота миготіння екрана повинна бути не менше 85Гц.
Ступінь дозволу для кольорових моніторів (розмір зерна) 28 або менше.
Яскравість екрану повинна бути відрегульована залежно від загальної освітленості приміщення.
Центр монітора повинен бути на 4-8 див. нижче лінії вашого погляду. Якщо центр монітора вище або нижче межі, то м'язи шиї, плечей і спини надміру перенапружені, що загострить неприємні відчуття і симптоми зорового стомлення.
Якщо Ви використовуєте контактні лінзи:
Використовуйте краплі комфортності чи інші зволожуючі краплі. Зараз з'явилося багато крапель, які володіють зволожуючим ефектом і додатково містять екстракти лікувальних трав, які знімають запалення і почервоніння очей. Але не всі краплі можна використовувати, якщо Ви носите контактні лінзи. Ми не рекомендуємо постійно використовувати при почервонінні очей краплі Візин, вже добре відомий препарат, який багато офтальмологи рекомендують для зняття почервоніння очей. На жаль, в такій ситуації Візин не допоможе, а лише посилить всі симптоми, пов'язані з комп'ютерним зоровим синдромом. Крім того, надмірне використання цих крапель в інших ситуаціях, може порушити харчування кон'юнктиви ока.
Проконсультуйтеся у Вашого офтальмолога, щоб уникнути проблем з носінням лінз.
Якщо Ви постійно перебуваєте в приміщенні, де працює кондиціонер або вентилятор, який, можливо, дме Вам в обличчя, змініть напрямок повітряного потоку цих приладів, для того, щоб не збільшувати випаровування вологи зі слизової оболонки ока.
Кожен раз, коли Ви відчуваєте посилення напруги очей – закрийте їх і легко, не натискаючи, помасажуйте очні яблука через віки.
«Окуляри для комп'ютера»
Дуже багато людей носять у звичайному житті окуляри. Але мало хто замислюється над тим, що їм необхідні окуляри для роботи за комп'ютером, які відрізняються від тих, якими вони користуються постійно.
Випадок №1 Ви носите постійно окуляри. Але при роботі за комп'ютером Ваші очі надмірно напружуються, так як діоптрійная сила Ваших окулярів для далі не підходить для постійної тривалої роботи за комп'ютером, адже відстань до об'єкта значно менше, ніж коли Ви ведете автомобіль, розглядаєте цінники на прилавку магазину або спостерігаєте за зірками. Запасу резервних можливостей Вашого зору (акомодації) може не вистачати. Постійне перенапруження при роботі в таких окулярах може призводити до виникнення так званого астенічного синдрому, що супроводжується виникненням частих головних болів. В цьому випадку не пошкодуйте часу і грошей, для того, щоб замовити собі другу пару окулярів для роботи за комп'ютером. Обов'язково пройдіть консультацію лікаря офтальмолога, щоб вирішити питання про необхідність особисто для Вас другої пари окулярів, адже сила аккомодативных зору можливостей у кожної людини змінюється в значних межах. Крім того, що Ви зніміть зайву навантаження з органу зору, Ви зможете замовити окуляри зі склом, призначеними спеціально для роботи за комп'ютером, які володіють відмінними характеристиками від звичайних лінз.........див. очкові лінзи.
Випадок№2 В звичайному житті Ви не носите окуляри, але для того щоб прочитати дрібний текст, Вам зручніше дещо віддалити його. Можливо, Ви вже замовили окуляри «для читання», і за комп'ютером намагаєтеся працювати в них або без них, але в обох випадках відчуваєте себе не комфортно. Не соромтеся звернутися до офтальмолога за допомогою. Уважний і кваліфікований лікар постарається врахувати всі нюанси при підборі очок. Не робіть Ваше самопочуття і комфорт залежними від таких речей, як неправильно підібрані окуляри.
До речі, зовсім необов'язково мати 2 або три пари окулярів для різних ситуацій.
Використовуючи прогресивні лінзи, Ви зможете чудово бачити вдалину, на середній відстані і поблизу в одній єдиній парі очок. См. прогресивні і біфокальні лінзи.
Випадок №3 Ви носите контактні лінзи або збираєтеся їх підібрати. Обов'язково проінформуйте офтальмолога, яка кількість часу Ви проводите за монітором комп'ютера, для того, щоб він зміг це врахувати при підборі корекції. См. також Контактні лінзи: Які бувають контактні лінзи і як їх вибрати? Контактні лінзи Proclear.
Крім діоптрійної корекції суттєво допоможуть очам спеціальні лінзи з фільтрами і покриттями, що захищають очі при роботі з комп'ютером. Застосування очок з такими покриттями в інтенсивних користувачів ПК дало зниження зорового стомлення і поліпшення показників акомодації порівняно із звичайними окулярами у 85% користувачів.
Комп'ютерні окуляри володіють наступними властивостями:
поглинають шкідливий для сітківки і кришталика ока УФ-випромінювання, оптимізують спектральний склад видимого світла, підвищуючи роздільну здатність очей;
підвищують кольоророзрізнення, знімають застійні явища в судинах очі і відновлюють біоритм зорового аналізатора за рахунок пропускання світла в зеленій частині спектра,
підвищують працездатність і знімають почуття втоми і сонливості,
знижують до необхідного ступеня сприйману яскравість екрану за рахунок селективного поглинання світла покриттям лінз;
забезпечують поліпшення контрастності сприйманого зображення за рахунок селективного поглинання в синьо-блакитній частині спектра.
В окулярах з комп'ютерним фільтром очам комфортно в приміщенні, освітленому штучними джерелами світла, особливо люмінесцентними лампами, т. к. вони покращують спектральний склад світла, що потрапляє в очі. У них видно чіткіше і контрастніше, а в сонячний день вони не пропускають в очі дуже активну короткохвильову частину спектру. Таким чином, окуляри з комп'ютерним фільтром є універсальними очками постійного носіння. А це дуже важливо, бо більше 50% комп'ютерників – люди в окулярах.
Захищайте очі правильно, а ми Вам у цьому допоможемо:
http://i-optika.com.ua/product_list/group_351177
Вправи для тренування очей
-
Фахівці радять допомагати очам і пропонують прості, але ефективні вправи для тренування очей, ось кілька вправ, які спрямовані на це:
-
Бажано в середньому кожні 2 години робити вправи на розслаблення м'язів очей, шиї і спини. Покрутити головою, посувати плечима, кілька разів нахилитися. Це дозволить скинути напругу, що нагромадилася.
-
Пару хвилин розслаблено подивіться «в нікуди», краще всього – в даль за вікном. Не треба «вдивлятися, спокійно моргайте.
-
Закрийте очі і обертайте по колу очними яблуками вліво, вгору, вправо, вниз. І назад. 4 рази в одному напрямку, 4 – в іншому. Намагайтеся не мружитися.
-
Знову закрийте очі і подивіться вгору, потім вниз. 8 разів.
-
Дивіться прямо перед собою. 30 секунд швидко моргайте. Повторіть 3 рази.link text